Négy részből álló előadás

 

Előadás: A határon túli magyarokkal kapcsolatos ismeretek bővítése

Az előadó, iskolánk magyar-történelem szakos tanára, kérdéseket tett föl, amelyekkel a gyerekeket igyekezett bevonni a határon túli magyarok témájába, problémakörébe. Mi az, hogy határon túli magyarság? Hol élnek ők? Miért foglalkozunk ezzel a témával? Miért tartozhat reánk? Vannak-e ismerőseink, rokonaink a határainkon túl? Rövid beszélgetés bontakozott ki a felvetett kérdésekből.
Magyarország térképét nézték meg a gyerekek és leolvasták a határoló országokat. Majd az előadó rávilágított arra a sajátos helyzetre, hogy bármerre indulunk határainkon túl magyarokat találunk, ennek okait mutatta be. Tisztázták a határon túli magyarok fogalmát és ennek időbeli megjelenését. A trianoni békeszerződésre külön kitértek, összehasonlították az 1920-as és a mai határokat.
Rövid bejátszást néztek meg az elcsatolt nevezetességekről és Juhász Gyula: Trianon című versét hallgatták meg.
Az előadó néhány ország (Románia, Szlovákia, Ukrajna, Szlovénia) térképét vetítette ki, amelyen jelölték a magyarok lakta területeket és a legnagyobb városaikat. Közben megbeszélték a határon túli magyarok mindennapjait, a gyerekek életére külön kitértek és a nyelvhasználatra. A tanulók elmondták saját élményeiket, ugyanis néhányan már voltak erdélyi csereüdülésen az iskola testvérkapcsolata révén.
Megnézték több történelmi jelentőségű hely képét, ezekről hosszasan elbeszélgettek: Pozsony, Krasznahorka, Vereckei-hágó, Munkács, Kolozsvár, Nagyszalonta, Fehéregyháza, Arad, Nándorfehérvár, Celje.
Megtekintették egy korábbi erdélyi iskolai utazásról készült film részletét, amelyben a tanulók Farkaslakára látogattak el iskolánk névadójának Tamási Áronnak a sírjához és szülőházához.
Zárásként az előadó a kapcsolattartás fontosságáról beszélt és ennek ápolására biztatta a gyerekeket.

kecskésné2 kecskésné

A határon túli magyarokkal kapcsolatos ismeretek bővítése (ppt)

 

__________________________________________________________________________________________________________________

Előadás a gyermekbántalmazásról

A háztartáson belüli erőszak gyermekbántalmazási vetületéről tartott előadást Báry István 2014.december 3-án 1600-órai kezdettel. A gyermekek nagy érdeklődéssel figyelték a ppt bemutatóval kísért előadást. Fontos hangsúlyt kapott a gyermekek kiszolgáltatottsága, az ilyen esetek nagymértékű látenciája. Az előadó kitért az ilyen helyzetek megoldási lehetőségeire. Az előadás után egyéni beszélgetésekre került sor, melyeken már nyitottabban nyilvánultak meg résztvevők.

bary bary2

A védtelen gyermek (ppt)

_________________________________________________________________________________________________________________

Előadás a szlovéniai Göntérházáról

A „Tánc összeköt” című program kapcsán Pál Szilárdné tartott előadást „Testvériskolánk, Göntérháza” címmel. A programban részt vevő 5-6. osztályos tanulók meglévő ismereteik felelevenítésével bekapcsolódhattak az előadás menetébe, alkalmuk nyílt tágabb környezetükről alkotott képük bővítésére, már megszerzett tudásuk bemutatására is.
A gyerekek elsőként Szlovénia, – azon belül Göntérháza – földrajzi elhelyezkedésével, hazánkhoz viszonyított helyzetével ismerkedhettek meg, majd következtetéseket vontak le a két település helyzetének összehasonlítása révén.
Domborzati térkép, valamint képek alapján tájékozódtak a természetföldrajzi viszonyokról, a tájegységek elhelyezkedéséről. A tájegységek, mint élőhelyek vonatkozásában néhány jellegzetes növény- és állatfaj is említésre került.
Az ország történelmének áttekintése során az előadó hazánk főbb eseményeivel állított párhuzamot. Kitért Szlovénia jelenlegi helyzetére, lakosságára, bemutatta Lendva község nevezetességeit.
Az utolsó rész Göntérháza tanuló ifjúságáról szólt. A gyerekek tájékozódhattak a testvérkapcsolat diákjainak lehetőségeiről, szokásairól, hétköznapjairól.

Szlovénia- Göntérháza (ppt)

DSCF9041 DSCF9042 DSCF9044 DSCF9045 DSCF9046 DSCF9047 DSCF9049 DSCF9050 DSCF9051 DSCF9052

_________________________________________________________________________________________________________________

Az Európai Unióval kapcsolatos ismeretek bővítése

A pétervásárai Tamási Áron Általános Iskola tanára, Nagyné Kiss Éva megtartotta előadását az 5-6. évfolyam számára Az Európai Unióval kapcsolatos ismeretek bővítése címén. A történelmi előzmények (Európa 1945 utáni talpra állását akadályozó tényezők; az 1947-es Marshall-terv; 1957-es Római Szerződés) ismertetését követően bemutatásra kerültek az alapító országok is.
A második szakaszban a Közös Piactól az Európai Unióig vezető utat (további csatlakozó országok; 1990-es Schengeni Egyezmény; 2007. dec. 21. Magyarország csatlakozása; 2002. jan. 01. az Euro bevezetése 12 országban; 1992-es Maastrichti szerződés, az Európai Unió létrejötte) mutatta be a tanárnő.
A harmadik szakaszban az Unió bővítéséről és az intézményi reformokról valamint az Európai Unió intézményrendszeréről volt szó.
A negyedik szakaszban a problémákról és a további feladatokról, az EU jelképeiről és hogy Ki lehet az Unió polgára? esett még szó.
Az előadást követően a tanárnő válaszolt a diákok által feltett kérdésekre.
DSCF9390.JPG DSCF9388.JPG DSCF9385.JPG DSCF9387.JPG DSCF9386.JPG DSCF9383.JPG DSCF9384.JPG DSCF9380.JPG